LILIOMFI
Tisztelettel köszöntöm kedves Vendégeinket a mai estén a Genesius Színjátszókör nevében!
Amikor először láttam a filmet, felhőtlen derűje miatt azt hittem, hogy a harmincas évek legvégén készült. Pedig 1954-ben, amikor éppen csak befejeződött a Rákosi diktatúra. Amikor még azt is megszabták, kire lehet emlékezni, kitől kell elhatárolódni, egyáltalán: mire lehet gondolni.
Sajátos alkotás, - ostoba agitprop felhangok nélkül. Nem lett a grófból jobbágynyúzó földesúr, Kányai fogadósból harácsoló kulák, az ifjabb Snapszból a munkás kizsákmányoló-ja, plusz elnyomó osztrák. Gyuri nem lesz a feltörekvő munkásság, Liliomfi pedig a származását megtagadó, szocialista öntudatra ébredő értelmiség képviselője.
A „Liliomfi”-ban, éppen mert könnyed, éppen mert játékos, nincs semmi önigazolás. A kortársi cenzornak is éreznie kellett, hogy a film mekkora könnyedséggel és szeretettel készült, hogy senkinek eszébe sem jutott belékötni. A feljegyzések szerint ugyan az utolsó pillanatig féltek, hogy a fiatal rendező és fiatal színészei mivel is töltik a forgatás alig ellenőrizhető heteit, de azután annál nagyobb volt az ünneplés és megkönnyebbülés.
A magyar színjátszás hőskorát idéző történetben a vándorszínész csoport éppen Balatonfüredre érkezik … és ezzel el is indulnak a bonyodalmak a vígjátékban.
Nem könnyű megírni a forgató-könyvet és megrendezni a darabot Bacsó Péter és Makk Károly után.
De a szereplőknek sem egysze-rűbb, hiszen klasszikus „elődeik” többek között Darvas Iván, Pécsi Sándor, Dajka Margit, Ruttkai Éva vagy éppen Garas Dezső voltak.
A darabot csak egy mentheti meg: ha ugyanaz a felhőtlen derű járja át, mint egykor.
Azt hiszem, a darab megmenekült.
Ezzel kívánok kedves Mindannyi-uknak szép estét és vidám szórakozást!
Albert Atya
A Genesius Színjátszó Kör
Kapcsolódó linkek:
www.evangelium365.hu
www.gyor.egyhazmegye.hu
www.bences.hu