Történet
Szentiván legrégebbi épülete, a templom, kezdetekben anyatemplom volt.
(Olyan helységnek a temploma, melyben állandóan lakik egy plébános, és ahonnét más fiókegyházak gondját viseli.)
Sajghó Benedek Főapát naplójából származnak legkorábbi adataink, miszerint:
1723. szeptember 12.: "Keresztelő Szent János tiszteletére szentiványi harangot áldottam meg."
1724 januarius: "Szent Ivány nevű falunkra kimenvén, az Duna felül való falu végén választottunk tégla kemenczének való helt," . . . "építtettem azon régi tégla kemenczét, hogy Kis-Megyeren pajtát és Isten segétvén, üdő jártával Szent Iványon templomot, úgy az Győri Residentiánkat is megépéthetném."
1735-ös kimutatása szerint pedig még mindig csak sövényfalas kis oratóriuma volt Szentivánnak, szentegyházi felszerelése pedig egy szentségmutató, két miseruha és egy zászló.
A templom építésének kezdetét 1737-re tehetjük, és 1743-ra fejeződött be az építkezés.
Közben Mulay Mihály plébános 1939-es feljegyzéséből tudjuk, hogy jelentősen gyarapodott a leltár: a korábbi felszerelés mellé már vannak kelyhek, könyvek, keszkenők, gyertyatartó, ampolna, füstölő, harangocska, papsapka, ón pohár, karing, pénzszedő zsákocska.
A templom tornya 36 méter, a falusi templomokat meghaladó nagyságú, szép, barokk stílusú épület. A keresztet csak 1760-ban tette fel a győri Fetz Marius mester. 1770 május 10-én a bársonyosi, kajári, szent-iványi, és a véneki templomok kapnak XIV. Kelemen pápától hét évre búcsúengedélyt.
A templom főoltárképét - amelyen a templom titulusa, Keresztelő Szent János látható - Climes G. festette 1785-ben.
Ezután is folyamatosan gyarapodott a felszerelés.
1844-től vannak az első adataink a plébánosokról, ettől az évtől Szkalka Kandid a plébános.
1855 január 27-én a plébános saját költségén stációs képeket keretezett, melyek előtt nagyböjtben keresztutat tartottak.
A hívek adományaiból egyre bővül a festés, aranyozás, szépül a templom.
1858. június 10-én történik az első bérmálás. Rimely Mihály pannonhalmi főapát 563 személyt bérmált meg. Ez akkor nagy esemény volt, már útközben egy jószágkormányzó és egy gimnáziumi tanár üdvözli a főapátot, majd amikor a diadalkapuhoz érkezett (a templom közelében az útkereszteződésnél), azon nagybetűs felirat várta: "Pannonhegynek Urát hű nyája köszönti örömmel, Hitben erősítőnk, áldjon örökre az ég!" Itt már várták az elöljárók (bíra, szolgabíró), és a nép tapsa, és a felsorakozott katonaság sorfala között vonult a plébániára. Itt Szkalka Kandid plébános szónoklattal köszöntötte. Innen főpapi miseruhába öltözötten, lengő zászlók között, virágszőnyeg fölött, baldachin alatt vonult a templomba. Erőteljes beszédet mondott és a szentmiseáldozat bemutatása után végezte el a bérmálás szertartását. Az énekkar pedig elénekelte a plébános által erre az alkalomra írt ódát.
1859. március 24-én egy csodálatos, és igen értékesnek bizonyuló (a híres Guido Reni bolognai festőtől származó) Szűz Mária kép kerül a templomba Molnár Vid adományából, melynek Magyarországon párja nincs, és április 1-én a nagyon tisztelendő Filperger Rudolf esperes úr által megáldatott.
1861. évig Szkalka Kandid a plébános, innentől Dr. Pfeffel Kalazant, egészen 1887-ig.
1862-ben új padok kerültek a templomba.
1887-től Dr. Mann Honor a plébános.
Kapcsolódó linkek:
www.evangelium365.hu
www.gyor.egyhazmegye.hu
www.bences.hu
1889-ben pedig az egész templomot restaurálták. A temető ekkor a mostani templom körül terült el.
Februárban a sekrestyében ismeretlen okból tűz támadt, néhány dolog elégett, júliusban azonban a hívek adakozásából szép vaskorlát, majd az újonnan megaranyozott oltár állíttatott fel, a padok szintén a tulajdonosok költségén újra lettek festve. A templomot magát pedig Bay Gerolame budapesti festő festette ki. A korábban a plébánia előtti haranglábon elhelyezett óra, amely időközben megrongálódott, a főapát által megjavíttatott, és a templomtoronyba helyeztetett.
Szeptember 12-én pedig felállíttatott az orgona, melyet Mauracher József, szent flóriáni orgonaépítő készített el.
Népmisszió!
Ez év (1889) november 8-án két bécsi lazarista atya, Mukics és Koppy Gyula jelent meg Szentivánban, kikhez Pannonhalmáról Borbély Kornél főapáti hírnök is csatlakozott, és 10-én vette kezdetét a missió, naponként 3 szentbeszéddel, szünet nélküli gyóntatással. Közel 1600-an éltek a lehetőséggel.
A Missió végeztével a templom bejáratától jobbra a falhoz támasztva misszióskereszt támasztatott. A misszionáriusok 17-án távoztak a helybéli lelkész azon ígéretével, hogy ha a Jóisten is úgy akarja, jövő évben is megtartják a missziót. Ez 1890 októberében ugyanezen 3 fővel sikerült is, 9 napon át, a hívek most is tömegesen látogatták a templomot.
1891-ben már a nagyböjti keresztutak is minden pénteken megtartatnak a hívek tömeges jelenléte mellett.
Ez év májusában került a templomba Jézus Szívének és a Lourdesi Máriának szobra hívek ajándékaként, a két szobor talapzata szintén adományként készül el.
A Lourdesi Mária szobor elhelyezésével viszont a Molnár Vid által ajándékozott Mária-kép elhelyezése ellehetetlenül, így Molnár Vid beleegyezésével, újabb adományért cserébe Kaczvinszky Lajoshoz kerül.
1895 szeptemberében világítás is került a templomba, szintén adományból.
1894-ben indul az első csatkai zarándoklat.
1895 szeptemberében világítás is került a templomba, szintén adományból.
1896. szeptember 8-án Molnár Vid kanonok urat a Jóisten magához szólítja. Végakaratához híven, testét Győrszentivánba szállítják, a templomban felravatalozzák és 11-én, délelőtt a hívek tömeges részvételével eltemetik. Az egész község munkaszünetet tart, s így ünnepli áldott lelki jótevője temetését.
1898-ig tart Dr. Mann Honor szolgálata plébániánkon, innentől 1908-ig Németh Vilmos a plébánosunk.
1908-től 1918-ig Perényi Ottmár
1911-ben javítják az orgonát, ill. a templom belső falait 1 és fél méter magasságban újrafestik.
1918-ban a Főapát tiltakozása ellénre az első sorban levő 46 orgonasípot rekvirálják, betlehemi jászolt szereznek be, Jézus szoborral és persellyel, ill. hívek adományából Szent Antal, Szent József és Szent Teréz szobor kerül a templomba.
1918-1924-ig Dr. Niszler Teodóz a plébános.
1924-től 1941-ig Dr. Boros Alán.
1941-től 1959-ig Dr. Markos János.
1942-ben Dr. Faludi Marcellin esperes úr járt látogatóban, hozott magával a vallásalapból 520 pengőt templomfestésre. A szükséges további összeget a különböző egyletek gyűjtötték össze bál-rendezéssel, színdarabbal.
Nagyhéten a Szent Sírt a Jézus Szíve oltár alá helyezték.
A búcsúi szentmise a szabadban volt, mert közben megkezdődött a templom festése. Megtörtént a képek aranyozása és freskók festése is. Október 25-re, Krisztus Király ünnepére készül el a templom.
1943-ban rendbehozták a padokat, a szószéket és a szélfogót.
A templom 200 éves jubileiumi ünnepségét szeptember végén ünnepelték.
1944. április 13-án Győrt és Győrszentivánt légi bombatámadás érte.
November 19-én pedig gépfegyverezték az állomást, de a község házaira is jutott belőle. Épp akkor tódult ki a templomból kb 700 felnőtt és gyermek, amikor a gépfegyverek megszólaltak. Szinte csoda, de senkinek a haja szála sem görbült.
1945. szeptember 30-án méltán adhattunk hálát az Isteni Gondviselésnek, hogy községünk épen, és nagyobb megpróbáltatás nélkül túlélte a front átvonulását. Az élet nem akadt meg, a gazdasági munka folyt tovább.
A hívek átérezték, hogy hálájukat maradandó formában kell leróniuk, készségesen járultak hozzá a Hálakereszt felállításához.
1948-ban a Boldogasszony évének megörökítésére elhatároztuk, hogy a kórusfeljáróval szembeni kis helyiséget átalakítjuk. Létrejött a Lourdes-i barlang, melyett december 8-án meg is áldottak, több mint 1200 hívő részvételével. A hívek nem győznek betelni vele, állandóan térdel ott valaki.
1950-ben a Szentév megörökítésére egy művészi kereszt felállítását határozták el. Sugár Gyula készíti, a misszió befejeztével áldatik meg, és először a szentély mennyezetén függ, majd a Szűz Műria oltár melletti oldalfalra helyezik, végül a szembe miséző oltár keresztje lesz.
Még ebben az évben javítják a templomtornyot, ill. új betlehem kerül a templomba.
1953-ban felszerelték az új villanyfújtatót és átszerelik az orgonát, 55-ben kerül az első adventi koszorú a templomba a Szűzanya oltár mellé, 56-ban földrengés alkalmával vakolathullást tapasztalnak és elvégzik a falak nedvtelenítését, szellőztetését, 57-ben márványozzák a szentélyt, megoldják a világítást, átalakítják az orgona-motort, 58-ban átépítik a Lourdes-i barlangot.
1959-től 1966-ig Thurzó Kálmán szolgál nálunk plébánosként, ez idő alatt történik falszigetelés, villanybojler és motor beszerelése, belső tatarozás.
1966-tól 1979-ig Borostyán József, a 70-es években készül el a templom padlófűtése, 78-ban épül a szép, új lépcsőház, melyet a Püspök Úr a bérmálás alkalmával áld meg.
1979-től 1989-ig Nagy József a plébános, közben megépülnek a sekrestye mellékhelyiségei, bevezetik a vizet, villamosítják a harangot.
1989-től 1995-ig megtörténik a tetőszerkezet cseréje, a templom külső tatarozása, a sekrestye festése, az orgona felújítása, a bejárati főkapuhoz vezető lépcsők újjáépítése, az ajtókeret, a toronylépcső és a harangtér ablakainak felújítása, javítása.
1996-ban új húsvéti gyertyatartó készül és február 26-án kerül át a szembe miséző oltárhoz.
1998-ban bebútorozzák a sekrestyét.
1989-től 1996-ig Dr. Horváth Ciprián a plébánosunk,
1990 és 2003 között kerül sor a templom tetőzetének cseréjére, az újabb külső és belső tatarozásra, az oltárkép, a stáció képek tisztítására, valamint az oltár és a szószék festésére.
Közben 1996-tól 2006-ig Nyiredy Maurus teljesített szolgálatot templomunkban, 2006-tól 2021-ig Szalóky Albert.
2022-től plébánosunk Hardi Titusz.
Szintén ez év februárjában a plébániaépület tetőzetét cserélik ki, megerősítik a födémet, ill. kicserélik a villanyvezetékeket is. A teljes villamossági rendszert felújítják, ill. restaurálják a körmeneti feszületet.
2013. júniusában pedig a régi temető ravatalozójának előtetőjét javítják meg, novemberben pedig kicserélik a templom padjait, dobogó és új padlófűtés épül.
Szkalka Kandid | 1844 - 1861 |
Dr. Pfeffel Kalazant | 1861 - 1887 |
Mann Honor | 1887 - 1898 |
Németh Vilmos | 1898 - 1908 |
Perényi Ottmár | 1908 - 1918 |
Dr. Niszler Teodóz | 1918 - 1924 |
Dr. Boros Alán | 1924 - 1941 |
Dr. Markos János | 1941 - 1959 |
Thurzó Kálmán | 1959 - 1966 |
Borostyán József | 1966 - 1979 |
Nagy József | 1979 - 1989 |
Dr. Horváth Ciprián | 1989 - 1996 |
Dr. Nyiredy Maurus | 1996 - 2006 |
Szalóky Albert | 2006 - 2021 |
Hardi Titusz | 2022 - |